Kam šel ministr? Na poštu? Nebo pro poštu? Za pošťáky!

Fenoménem nejen pražských chodníků jsou pošťáci, listonoši, doručovatelé. Stávají se součástí života lokality a rezidentů, posly zpráv dobrých i špatných, důvěrníky i hromosvody. Předvánoční období je pro Českou poštu kritické každý rok. Záplavy balíků tentokrát pomáhal třídit i ministr Jan Hamáček. My jsme se ho zeptali:

Poštovní doručovatel byl vlastně několik set let kontaktem se světem, ale i součástí obce, komunity, symbol komunikace a upevňování vztahů. Kým je teď – představitelem státní instituce, kolečkem ve stroji?
Poštovní doručovatel je stále symbolem komunikace a kontaktem se světem, stejně tak je stále součástí státní instituce. I přes technologický pokrok mají pošta a poštovní doručovatelé nezastupitelné místo v komunikaci především na vesnici a odlehlých sídlech. Proto odmítám redukci poštovních poboček a omezení služeb České pošty.

Co byste pošťákům dal jako dárek k Vánocům?
Jistotu, že jejich práce má smysl, mezi prioritami vnitra je pošta v čele. Pošta je podfinancovaná a budu se snažit, aby stát platil za služby, které po poště chce. Poštovní doručovatelé se mohou těšit příští rok na vyšší platy, je fér, aby za tak důležitou práci dostávali důstojnou odměnu.

Jak vidíte budoucnost České pošty v nastupující éře digitalizace a online komunikace?
Kvůli technologické revoluci pošta nezanikne, naopak. Lidé si stále budou posílat pohledy, dopisy nebo úřední dokumenty, i když třeba v menší míře, než kdysi, protože spousta věcí jde vyřešit z domova nebo kanceláře od počítače. Ale řádově se zvýšil počet balíků, protože lidé nakupují on-line a někdo jim zboží musí doručit.

Poslal jste v poslední době někomu pohled nebo dopis se známkou?
Ano, ale většinou ze zahraničí svým blízkým.

Vybavíte si, třeba z dětství, co příjemného vám pošťák přinesl?
Vybavuji si, jak jsme na táboře usilovali o to, kdo půjde na poštu pro dopisy a pohledy všem. Mimo jiné proto, že měl svou poštu jako první.

Text: Redakce

Foto: mvcr.cz

Dneska jsem odpracoval část noční směny na Česká pošta v třídírně Malešice. Vyzkoušel jsem třídění listovních zásilek,…

Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne Čtvrtek 20. prosince 2018